Zanzibar Dalış Turu( 23-29 OCAK 2021)

 

DOĞA HARİKASI "ZANZİBAR" ADASI

ZANZİBAR ile ilgili görsel sonucu

TUR PROGAMI

1.Gün 23 OCAK 2021/CUMARTESİ

Saat 18:00 Atatürk Havalimanında buluşma. 20.25 THY 567 uçuşu ile İstanbul’dan Kisauni Havalimanına direkt uçuş. Uçuşumuz 7.5 saat sürüyor.

2.Gün 24 OCAK 2021/PAZAR

03:50 Zanzibar havalimanına varış ve otele transfer.

(Otele ulaşım yaklaşık 1 saat 15 dakika sürmektedir.)

09:00 otelden ayrılıp, dünyanın en güzel dalış noktalarından birinde dalmak için dalış merkezimize geçiyoruz. 09.30 Karadan ayrılıp Zanzibar adasının muhteşem sualtı dünyasını keşfetmeye başlıyoruz. Dalışların bitiminin ardından karaya dönüyoruz. Yemek molası ve dinlenmek için serbest zaman.

Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz otelimizin kendi sahilinde güneşlenebilir, bisiklet kiralayabilir, Kiteboard aktivitelerine katılabilirler.

3.Gün 25 OCAK 2021/PAZARTESİ

09:00 otelden ayrılıp, dünyanın en güzel dalış noktalarından birinde dalmak için dalış merkezimize geçiyoruz. 09.30 Karadan ayrılıp Zanzibar adasının muhteşem sualtı dünyasını keşfetmeye başlıyoruz. Dalışların bitiminin ardından karaya dönüyoruz. Yemek molası ve dinlenmek için serbest zaman.

Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Kizimkazi yunus turuna katılabilirler.

4.Gün 26 OCAK 2021/SALI

09:00 otelden ayrılıp, dünyanın en güzel dalış noktalarından birinde dalmak için dalış merkezimize geçiyoruz. 09.30 Karadan ayrılıp Zanzibar adasının muhteşem sualtı dünyasını keşfetmeye başlıyoruz. Dalışların bitiminin ardından karaya dönüyoruz. Yemek molası ve dinlenmek için serbest zaman.

Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Prison Adası turuna katılabilirler.

5.Gün 27 OCAK 2021/ÇARŞAMBA

09:00 otelden ayrılıp, dünyanın en güzel dalış noktalarından birinde dalmak için dalış merkezimize geçiyoruz. 09.30 Karadan ayrılıp Zanzibar adasının muhteşem sualtı dünyasını keşfetmeye başlıyoruz. Dalışların bitiminin ardından karaya dönüyoruz. Yemek molası ve dinlenmek için serbest zaman.

Dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz otelimize 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Nungwi kaplumbağa akvaryumuna gidip, muhteşem bir deneyim yaşayabilirler.

6.Gün 28 OCAK 2021/PERŞEMBE

Sabah kahvaltımızın ardından check out yapıp, şehir turu için yola koyuluyoruz. Yol üzerinde dünyaca ünlü The rock restaurant, dünyada eşi benzeri olmayan baharat bahçeleri, türü tükenmekte olan kırmızı endemik maymun ve şehir merkezi Stone Town’da müziğin efsanevi ismi Freddie Mercury’nin doğduğu evi ziyaret edeceğiz. Gece saat 01:00’da Zanzibar Havalimanına transfer. Uçuş işlemlerinin tamamlanmasının ardından 04:45 THY 567 uçuşu ile Türkiye'ye dönüyoruz. Uçuşumuz 9 saat sürecektir.

7.Gün 29 OCAK 2021/CUMA

Öğlen 13.45’te İstanbul havalimanı’na varış. Ve turumuzun sonu. Bir başka gezide görüşmek üzere J

 

Fiyata Dâhil Olanlar

–THY direkt uçuş uçak biletleri

–Zanzibar’da 5 gece oda kahvaltı konaklama

–5 gün kahvaltı

–Dalış Paketi (8 dalış, tüp ve ağırlıklar dahil)

– Stone Town Şehir Turu

– Baharat bahçesi turu

– The Rock restaurant gezisi

– Rehberlik hizmeti

– Yurtdışı sağlık seyahat sigortası

– Zanzibar Havalimanı-otel-havalimanı transferleri

– Yurtdışı acenta komisyonları

– Yurtdışı acenta vergileri

Fiyata Dâhil Olmayanlar

– Gezi esnasında yapılan her türlü kişisel harcamalar

– Single oda farkı otel (50€/ gecelik)

– Dalış ekipman kirası(25€/günlük)

– Öğle yemekleri

– Akşam yemekleri

– Stone Town'da yemek

– The Rock restaurant’da yemek

– Vize(50$) kapıda alınacaktır.

– Kizimkazi Yunus Turu + Jozani ormanı Kırmızı maymun Turu (120€)

– Prison Island Turu (100€)

– Yurtdışı çıkış harcı (50 TL)

 

 

NAKİT ÜCRETLER
MİSAFİR ÜCRETİ
2 kişilik odada kişi başı misafir ücreti 2250€
Tek kişilik odada kişi başı misafir ücreti 2500€
DALICI ÜCRETİ
2 kişilik odada kişi başı dalıcı ücreti 2500€
Tek kişilik odada kişi başı dalıcı ücreti 2750€
NOT: Taksitli ödemelerde banka komisyonu eklenecektir.

 

UÇUŞ BİLGİLERİ

UÇAK BİLGİLERİ(THY) KALKIŞ SAAT VARIŞ SAAT
ISTANBUL-> ZANZİBAR GİDİŞ UÇUŞU 23 OCAK 2021/CUMARTESİ ISTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI (IST) 20.25 24 OCAK 2021/PAZAR

Zanzibar, (ZNZ)

03.50
ZANZİBAR->ISTANBUL DÖNÜŞ UÇUŞU 28 OCAK 2021 PERŞEMBE Zanzibar, (ZNZ) 04.45 29 OCAK 2021

CUMA

ISTANBUL ATATÜRK HAVALİMANI (IST)

13.45

 

YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER;

-MAYO

-GÜNEŞ KREMİ

-SİNEK İLACI ODAYA+VÜCUT İÇİN

-DALIŞ BRÖVELERİNİZ+ VARSA DALIŞ EKİPMANLARINIZ

-ŞAPKA

-FOTOĞRAF MAKİNASI VE ÇEKİLENLERİ AKTARACAK HARİCİ DİSK YA DA USB

-ZANZİBAR’DA ÇOCUKLAR ÇOK YOKSUL! OYUNCAK,KIYAFET,ŞEKERLEME GETİREBİLİRSİNİZ.

-İNCE DE OLSA BİR HIRKA

-SUDAFED, SİLVERDİN, AĞRI KESİCİ GİBİ YARDIMCI İLAÇLAR

 

ZANZİBAR

ZANZİBAR NEREDE?

Afrika kıtasının batısında, Tanzanya ülkesinin 50 km açıklarında bulunan güzel mi güzel bir ada Zanzibar.  Hint Okyanusunun da kalbinde bulunuyor. Adının Persler’den geldiği söylenen Zanzibar Farsça “Zangi-bar / Siyahların Sahili” anlamına geliyor. Tanzanya‘ya bağlı olan Zanzibar Adası, aslında Unguja, Pemba, Chunga, Chumbe ve Mnemba takımadalarının ortak adı. Bu adalardan en turistik olanı Unguja günümüzde Zanzibar olarak anılıyor.

 

DİLİ: Ana dilleri Swahili. İngilizce yaygın olarak kullanılıyor. Tabelalar Latin alfabesi.

Jambo: Merhaba Karibu: Hoşgeldiniz Hakuna Matata: Üzülme, sorun yok

 

PARA BİRİMİ

Tanzanya şehrinin para birimi “Tanzanya Şilini” dir. (1TL=380 TZS) yabancı para ile gelecekseniz yanınızda dolar olsun. Tanzanya Şilini parasından sonra en geçerli para birimi dolar($).

ZANZİBAR HAKKINDA KISA KISA

*Zanzibar adasının adı, kurucuları olan İranlılar’dan geliyor. Zanzibar kelimesi Farsça’da “zenci sahili” anlamına gelen zangi bar kelimesinden türemiş.

*Zanzibar Adası ve ona bağlı Pemba Adası; iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde Tanzanya’ya bağlı özerk bir bölge.

*Zanzibar’ın başkenti Stone Town; Unesco Dünya Mirası listesinde yer alır.

*1800’lü yıllarda Umman Sultanı’nın hakimiyetindeyken deniz ticaretini geliştirip Zanzibar’ı baharat merkezi haline getirmişler.

*Nüfusun %99’u Müslüman. Kara çarşaf da giyen var, normal elbise giyen de.

*Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları; Dar Es Salaam Havalimanı’nda evraksız formalitesiz, 50 USD karşılığı tek girişli turistik Tanzanya vizesi kolayca alabiliyor. Çok girişli vermiyorlar.

*Turizm önemli bir gelir kaynağı olduğu için turiste saldırı gibi bir güvenlik sorunu yok.

ZANZİBAR SAAT FARKI

Zanzibar ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

ZANZİBAR’DA SAĞLIK

Adaya gitmeden önce, zorunlu olmasa da tedbir için sarı humma, tetanoz, hepatit A, B ve uzun kalacaksanız ya da yemek gezgini iseniz Tifo gibi aşıları olmakta fayda var. Yolculuğa çıkmadan bir hafta önce sıtma tableti kullanımı tavsiye ediliyor. Bir de gitmeden yanınıza sıtma taşıma riski taşıyan sineklerden korunmak için sinek savar sprey almayı unutmayın.

ZANZİBAR’IN KLASİK MÜZİĞİ

Gelmeden ezberleyin, eşlik etmek çok keyifli oluyorJ

Jambo, Jambo bwana

Habari gani, Mzuri sana

Wageni, Wakaribishwa

Zanzibari yetu

Hakuna Matata.

ZANZİBAR TARİHİ

Adayı Şiraz’dan gelen İranlı göçmenler kurar. 1503’te Portekiz hakimiyetine giren ada yaklaşık 200 sene Portekiz egemenliğinde kalır. 1698’de Umman Sultanlığı kontrolüne geçen ada 1840 yılında sultanlığın başkenti olur. Başkent Muskat’tan Stone Town’a taşınır. 1856 yılında Sultan Seyid Said bin Sultan El-Busaid ölünce oğulları arasında anlaşmazlık çıkar ve ülke 1861’de Zanzibar ve Umman diye ikiye ayrılır. 1890 yılında ise İngiliz sömürgesine dönüşür ve 1890 ile 1963 yılları arasında Birleşik Krallık’ın atadığı vezirler ve valiler tarafından yarı sömürge olarak yönetilir.

27 Ağustos 1986 yılında Zanzibar’da yönetimi ele geçiren Khalid bin Bargash, Birleşik Krallık’ın ültimatonuna karşı ordu hazırlayınca tarihin en kısa savaşı vuku bulur. Birleşik Krallık’ın 40 dakikalık top atışları sonrası Osmanlı’nın 2 saatte kazandığı Mohaç Savaşı’nın rekoru Birleşik Krallık’a geçer. 10 Aralık 1963 yılında Birleşik Krallık tarafından bağımsızlık verilen ada, kısa bir süre anayasal krallık olarak kalır. Ocak ayında yönetim devrilir, 26 Nisan 1964 yılında da özerk bir bölge olarak Tanzanya’ya bağlanır.

Ada ile Osmanlı İmparatorluğu’nun irtibatı ise 16. yüzyıldan sonra başlar. Piri Reis ve Ali Reis gibi Osmanlı denizcileri bölgede faaliyetlerde bulunur. Hatta Piri Reis Kitab-ı Bahriye isimli eserinde Zanzibar hakkında da yazmıştır. İki ülke arasındaki ilk resmi ilişkiler ise II. Abdülhamit döneminde başlar.

ZANZİBAR ADASINDA YAPILABİLECEKLER

BAHARAT BAHÇELERİ

Hayatınızda kakaoyu, kahveyi, tarçını, vanilyayı, zencefili, karanfili, karabiberi hiç dalında gördünüz mü? Baharat adası turu hayatınızda yaşayacağınız en güzel deneyimlerden biri.

Aşağıdaki videoyu izleyip, gitmeden bu muhteşem deneyim hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz...

STONE TOWN

Taş şehir sokaklarında kaybolmalık bir yer. Balık pazarı (Darajani Market), Freddie Mercury’nin doğduğu ev, Umman Sultanlığı döneminden kalma saraylar sizleri bir hayli şaşırtacak.  Meşhur Zanzibar kapılarının ve taş evlerin dokusunu incelemeyi unutmayın.

stone town ile ilgili görsel sonucustone town zanzibar freddie mercury house ile ilgili görsel sonucu

PRISON ADASI

prison island zanzibar ile ilgili görsel sonucuprison island zanzibar kaplumbağalar ile ilgili görsel sonucu

Haritalarda adanın adı Changuu olarak geçse de turistler tarafından daha çok Prison Island olarak biliniyor. Prison Adası Stone Town’dan yaklaşık 6 km açıkta yer alıyor. Adanın uzunluğu 800 metre genişliği ise 230 metre. Yani adayı Googlemaps’te görebilmek için baya yakınlaştırmanız gerekiyor. Bu ufak ada, turkuaz suyu, eşsiz plajı, dev kaplumbağaları ile hayran kalacağınız bir yer.

Prison Adasının Hikayesi: Adanın turistler tarafından Prison Island olarak adlandırılmasının başlıca nedeni tarihine dayanıyor. Adada 1860 yılına kadar kimse yaşamamış. Sonrasında ise Zanzibar’ın ilk sultanı Majid bin Said adayı 2 Arap’a veriyor. Onlar da isyancı köleleri Zanzibar’daki köle pazarında satmadan ya da onları başka yerlere göndermeden önce burada hapis etmek için kullanıyorlar.

1891 yılında Zanzibar İngiliz yönetimine geçince, 1893 yılında Zanzibar’ın İngiliz Başbakanı Lloyd Mathews adayı Arap sahiplerinden satın alıyor. Burada isyancıları ve ağır suçluları hapsetmek için bir hapishane inşaatına başlanıyor. 1894 yılında bu hapishane inşaatı tamamlanıyor ama bu işlevde kullanılamıyor. O dönem Batı Afrika’nın önemli limanlarından olan Stone Town’da çıkan sarı humma salgını nedeniyle ada karantina bölgesine çevriliyor. İngiltere’nin Batı Afrika’daki tüm toprakları için ada bir karantina merkezi görmeye başlıyor. 1923 yılında ise eski hapishane bir hastaneye çevriliyor. Adanın adı da Karantina Adası olarak değiştiriliyor. Bugün ada karantina merkezi olarak kullanılmıyor. Eski hastane ve karantina merkezleri turistlerin konaklaması için tesislere çevrilmiş. Adaya da bölgede sıkça rastlanan Changuu balığının adı verilmiş.

  • Burada en yaşlısı 193 yaşında olan dev kaplumbağaları görüyor, kendi elinizle
  • Kaplumbağaların yaşları sırtlarında yazıyor.
  • Ayrıca parkın bataklı kısmında kaplumbağalar görürseniz anlayın ki, doğum zamanı gelmiş ve buraya yumurta bırakıyor.
  • Kaplumbağalar dişi mi erkek mi onu da sırtlarından anlıyorsunuz. Sırtındaki kabuğu düz ise dişi, biraz hörgüçlü gibi ise erkek oluyormuş.

Nungwi Mnarani Aquarium

Kim su kaplumbağaları ile yüzmek istemez ki! Zanzibar’a gelip bu eşsiz deneyimi kaçırmayın.

Nungwi Mnarani Aquarium ile ilgili görsel sonucu

Yunus Turu

Adanın güneyinde Kizimkazi sahili sessiz sakin bir bölge. Yunuslar genelde bu bölgede bulunuyorlar. Motorlu tekneyle yunusların olduğu bölgeye gidiyorsunuz. Maske ve palet takıp, suya atlıyor; yunusları izliyorsunuz. Yunuslar geçip gidince tekrar tekneye çıkıyorsunuz. Bir sonraki yunus sürüsünü gördüğünüzde tekrar denize atlıyorsunuz… Yunus parkları yerine, doğal ortamlarında görebilmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorsunuz.

kizimkazi dolphin tour ile ilgili görsel sonucu

Jozani Chawaka Ulusal Parkı

Adada endemik bir tür olan “red colobus maymunları” yaşıyor. Ağaçların arasında trekking yapar kıvamda yürüyüp, maymunlarla haşır neşir olmak için 1 saat yeterli.

Jozani Chwaka Ulusal Parkı ile ilgili görsel sonucu

The Rock Restaurant

the rock restaurant zanzibar ile ilgili görsel sonucu

The Rock aslında daha 2010 yılına kadar bir balıkçı barınağı imiş. Derken burayı turizm dünyasından birkaç partner burayı satın alıyor ve 2010 yılının temmuz ayında bir restorana dönüştürüyor.

Burayı turizmciler için ilginç kılan özellik ise gelgit ile olan etkileşimi. The Rock Zanzibar’da gelgitlerin daha yoğun gözlemlendiği doğu tarafında Michamwi bölgesinde yer alıyor. Gelgitin yüksek olduğu zamanlarda okyanusun ortasında kalan restoran, düşük gelgit döneminde sular çekilince bir anda yürünerek de ulaşılabilen bir restorana dönüşüyor. Yüksek gelgitte ise restorana ancak tekne ile ulaşılabiliyor.

 


ÖNEMLİ NOTLAR

• Tur fiyatları rezervasyon yapılan tarihteki uçak bilet fiyatlarına göre artış gösterebilir.
• Turlarımızda hizmet standardını koruyabilmek amacı ile katılımcı sayısı sınırlandırılmıştır. Kayıt için telefonla müracaat gerekmektedir. Rezervasyonun kesinleşmesi için tur ücretinin %50 sinin yatırılması gerekmektedir. Kişisel nedenlerle tekne hareketini kaçıran ve dalışlarını yapamayan dalıcılara ücret iadesi yapılmaz.
• Apiko Turizm, yeterli yolcu sayısı olmaz ise turu ücretsiz iptal edebilir.
• Apiko Turizm, hava yolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir.
• Dalıcı statüsünde olabilmek için dalıcı brövesine sahip olunması gerekmektedir.
• Dalış sertifikası olamayanlar günde 1 Deneme Dalışı yapabilirler veya dalış kursu alabilirler.
• Yurt dışı gezilerinde en az 8 ay geçerli pasaport bulundurmak mecburidir.
• Uçuş öncesinde uçuş saatleri ve parkur değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
• Hava yolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan firmamız sorumlu tutulamaz. Uçak firmasından kaynaklanan uçuş saatleri ve parkur değişikliği sebebiyle, program içeriği aynı kalmak suretiyle değişebilir. Yolcuların uçaklardaki doluluk sebebiyle yan yana oturamaması acentemizin sorumluluğunda değildir. Bu durumu önlemek amacıyla yolcuların hava alanına erken gitmeleri önerilmektedir.
• Uçuşlar esnasında hava yolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir.
• THY dalış ekipmanlarını teknik ekipman bulduğu için ücret talep edebilir.
• Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) Saat 12:00. check-in (otele giriş) Saat 14:00’tür. (Genel Bilgidir.)
• Zanzibar turu için tur bedelinin %100’ü tura kayıt esnasında ödenir.
• Tüketici rezervasyonunu iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde, kendisinin 10 günlük mutat iştigaline engel rahatsızlıklarını veya 1. derece akrabalarının ölümlerini tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak resmi rapor ile belgelemeleri halinde , tur ücretinin %60’ını , bu halleri dışında kalan bir sebep ile gezinin başlamasından 15 ile 7 gün önce iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde gezi bedelinin %90’ını, 7 günden az bir süre kala ise tamamını ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
• Charter ve tarifeli uçuşlarda seyahate iptallerinde hiçbir mazeret geçerli olmayıp, uçak ücreti iadesi söz konusu değildir.
• İş bu uluslararası kuralları da içeren metinler tur satın alındığında kabul edilmiş sayılır.

Apiko Turizm Seyahat Acentası (Belge No:9096 )

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On TwitterVisit Us On Youtube
casino metropol casino maxi