MALTA KÜLTÜR & DALIŞ TURU

MALTA DALIŞ TURU

2-6 EYLÜL 2020

TUR PROGRAMI

1.GÜN (PAZARTESİ) 02.09.2020

Saat 05.30 İstanbul Havalimanında buluşma. 08.10 THY uçağı ile Malta’ya direk uçuş. Yolculuğumuz 2.5 saat sürmektedir. Malta’ya varış ve pasaport işlemlerinin ardından Valletta turu için yola çıkıyoruz.

2.GÜN (SALI) 03.09.2020

Sabah kahvaltımızın ardından dalış merkezine transfer. Maltanın en güzel dalış noktalarında gerçekleştireceğimiz iki dalışın ardından otele transfer ve dinlenme.

3.GÜN (ÇARŞAMBA) 04.09.2020

Sabah kahvaltımızın ardından dalış merkezine transfer. Maltanın en güzel dalış noktalarında gerçekleştireceğimiz iki dalışın ardından otele transfer ve dinlenme.

4.GÜN (PERŞEMBE) 05.09.2020

Sabah kahvaltımızın ardından dalış merkezine transfer. Maltanın en güzel dalış noktalarında gerçekleştireceğimiz iki dalışın ardından otele transfer ve dinlenme.

5.GÜN (CUMA) 06.09.2020

Serbest zaman. Akşam 16.00 havalimanına transfer. Ve 19.35 İstanbul’a dönüş. 22.50 İstanbul Havalimanına varıyoruz. Ve bir başka turumuzda görüşmek üzere…

 

MALTA HAKKINDA

 • Malta dünya üzerindeki en küçük ülkelerden birisi 7 adacıktan oluşuyor. Sadece en büyük 2 tanesinde, Malta ve Gozo’da yaşam bulunmaktadır, ve en büyük 3. ada olan Comino’da ise sadece bir tane lüks tatil köyü bulunmaktadır. Geri kalan adacıklarda ise hiçbir yaşam bulunmamaktadır.
 • Tarihi çok eskiye dayanır! Akdeniz’in en izole kara parçalarından biri olmasına rağmen elde edilen bulgular milattan önce 5000 yıllarındaki Neolitik dönemden beri Malta’da farklı toplulukların yaşadığını gösterir. Kanıt ise Malta’nın eski çağlardan kalma ünlü 11 anıt yapısından geliyor. Kalıntılar UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunmakta ve genellikle dünyanın en eski desteksiz ayakta kalmış yapılarından biri sayılmaktadır.
 • 150 yıl boyunca İngiliz sömürgesi olmuş olan Malta, 1964 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. 1974 yılında ise cumhuriyetçi yönetim şeklini almış ve 2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılmıştır.
 • Artık İngilizlere herhangi bir resmi bağlılıkları bulunmasa da Maltalılar bir İngiliz geleneğine yani yolun ters tarafında sürmeye devam ederler…
 • Birçok film burada çekildi. Bozulmamış doğası, sakin kıyısı, antik eserleri ve farklı gizemiyle Malta, Gladyatör, Truva, Kaptan Philips ve Taht Oyunları gibi birçok Hollywood yapımına sahne oldu.

Para birimi: Euro(€)’dur.

Dili: İngilizce ve Maltaca Malta’nın resmi dilidir.

Başkenti: Valletta’dır.

Yeme-içme

 1. Kinnie (hafif içecek): Maltalıların çok sevdiği hafif içeceklerden biridir. Turunçgil ve bitkisel otların karışımından meydana getirilmiştir. Yaz sıcaklarında daha çok tercih edilir.
 2. Pastizzi (boyoz): Pastizzi, İtalyan peyniri rikotta ve köri soslu bezelyelerin içine doldurulduğu akıl almaz derecede lezzetli ve bir o kadar da yağlı böreklerdir. Malta kültürünün büyük bir parçası olan bu börek, İzmir’in ünlü boyozuna benzer.
 3. Gbejniet (peynir): Keçi veya koyun sütünden üretilen küçük geleneksel peynirdir. Birçok şekilde hazırlanabilir; Taze, güneşte kurutulmuş, salamurada bekletilmiş, biberli vb.
 4. Bread with oil (zeytinyağlı ekmek):Leziz Malta ekmeğine kabuğu soyulmuş domates veya domates püresi sürülür. Ekmeğin üzerine biraz zeytinyağı serpiştirildikten sonra ton balığı, soğan, sarımsak ve gebreotu eklenir.
 5. Timpana (makarna böreği):Eğer makarna ve börek seviyorsanız, muhtemelen timpanayı da seveceksinizdir. Zengin bolonez soslu makarnanın üzeri hamur işiyle kaplandığında ortaya böyle enfes bir eser çıkıyor.
 6. Fenkata (tavşan yemeği): Başlangıç olarak, tavşan etinin kemikli bölümü soslanarak spagettiyle sunulur. Diğer bölümü ise yahnilerek ekmek ve patatesle servis edilir. Bir kez olsun denemekte fayda var. Kim bilir belki çok beğenirsiniz!
 7. Twistees Cheesy (cips): Malta’ya özgü bir atıştırmalık olan Twistees, ülkenin en çok tercih edilen cipsidir. Klasik, az yağlı, tavuklu gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.
 8. Minestra (sebze çorbası):Malta’nın sebzeli makarna çorbasıdır. Maydanoz, havuç, bezelye gibi birçok sebzeden ve ufak makarna parçalarından oluşur.
 9. Ftira (bazlama):İçi domates, gebreotu ve zeytin ile doldurulan geleneksel bir Malta bazlamasıdır.
 10. Maltese honey ring (tatlı kurabiye):Pirinç ve balla hazırlanan geleneksel bir Malta tatlısıdır.

Yaklaşık deniz suyu sıcaklığı: 20-25 °C

Yaklaşık hava sıcaklığı: 15-32 °C     

MALTA DALIŞ

Dalış denilince Malta her zaman en ilgi çekici rotalardan biridir. Yüzlerce dalış noktası olan Malta’ya 1 ay ayırsanız yetmez… Sizler için en güzel dalış rotalarını seçtik…

Batık bölgeleri:

 • The Um el Faroud in Wied Iz-Zurrieq
 • MV Xlendi, Cominoland, Karwela off Xatt l-Ahmar
 • Tug St. Michael, Tug 10 in Marsaskala
 • The Imperial Eagle off Qawra Point
 • Rozi, P29 off Cirkewwa
 • Blenheim Bomber off Xrobb l-Ghagin
 • Bristol Beaufighter off Exiles Point

Statue of Jesus Christ

St Paul adası yakınlarında bulunan heykel, 3 metre uzunluğunda ve 13 tondur.

UM EL FAROUD

Um El Faroud, 1998’de gemide meydana gelen ve dokuz Maltalı liman işçisinin ölümüne yol açan korkunç bir patlamanın ardından batmıştır. Üç yıl Valletta limanında yatan gemi, şimdi dümen dairesinin ön pencerelerinin üst kısmında anısal pirinç levhayla, Wied iż-Żurrieq’in Güneybatısındaki kumlu deniz tabanında dik olarak yatmaktadır. Um El Faroud 10.000 ton ağırlığında ve 115 metre uzunluğundadır. Köprünün üstüne kadar olan derinlik 18 metre, ana güverteye kadar olan derinlik 25 metredir. Dalgıçlar kıç tarafta mürekkep balıklarıyla ve ıskarmozlarla karşılaşabilirler. İskele tarafı genelde büyük trança, papağan balığı ve gümüş balığı sürüleriyle kaynar. Bazen sarıkuyruğa ve tonbalığına rastlanabilir. Batığın içine oldukça kolay girilebilir, ama geminin ebadı nedeniyle yalnızca ileri batık dalışı eğitimi almış dalgıçlar batığın içine girmelidir.

Azure Window

Karadan göründüğü kadar suyun altından da müthiş manzaralar sunan “Azure Window” dalgıçların favori noktalarından biri.

Rozi Römorku

Malta’nın Kuzeyinde Marfa Point vardır. Burada eski bir metal iskele vardır ve buradan yaklaşık 135 metre ötede Rozi römorkörü yatmaktadır. Bu dalış yerinin maksimum derinliği 36 metredir. Rozi, cam tabanlı tekne turları için bir sualtı cazibesi olarak 1991 yılında kasıtlı olarak batırılan 40 metrelik bir römorkördü. Rozi kumlu deniz tabanında dik olarak oturmaktadır ve motorları ve pervanesi haricinde bütündür. Burası Malta Adalarında görülecek ve keşfedilecek çok şeyi olan en popüler dalış yerlerinden biridir. Gemi, aralarında çipuraların, iskorpitlerin, gün balıklarının ve kardinal balıklarının da olduğu binlerce balıkla çevrilidir.

MALTA GEZİLECEK YERLER

1.Mdina(Sessiz Şehir)

Malta’ya bir dönem başkentlik de yapmış olan şehir, sarı tonlarında binaları, daracık sokakları ile görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. En iyi korunmuş Ortaçağ şehirlerinden biri olması sebebiyle Unesco dünya mirasına girmiştir.

2.Valletta

Malta’nın başkentidir. Nüfusu 7650’dir. Şehrin adı, Osmanlı’nın saldırı girişimini geri çeviren Malta Şövalyeleri tarikatının büyük ustası Jean de Valette’dan alındı. Şehrin tarihi bölgeleri 1980 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edildi. Game of Thrones dizisindeki pek çok sahne burada çekilmektedir. Birbirine benzeyen cumbalı evlei, daracık sokakları, tarih kokan köşeleri ile en etkileyici şehirlerden biri.

3.Büyük Üstadlar Sarayı

Malta 1530 yılından 1800’lü yıllara kadar Jean Şövalyeleri tarafından yönetilmiştir. Valetta’nın tam ortasında yer alan Büyük Üstadlar Sarayı da 1570 yılında yapılmış ve tarikatın büyük üstadının evi olmuş.

 4.Üç Şehir (Birgu-Isla-Bormla)

Valletta’nın tam karşısında kurulmuş olan ve Valetta’dan bile daha eski olan şehirlerdir. Eskiden 3 ayrı şehir olsalarda günümüzde birleşmiş bir hale gelmişlerdir. Malta halkının Osmanlı’ya karşı son savunma noktası olmasıyla bilinir.

5.Marsaxlokk

Malta’nın meşhur balıkçı tekneleri “Luzzu” ların limanda bolca yer alması ile ünlenmiştir. Mısır’ın etkisi ile milattan önceki yıllardan kalma “Osiris Gözü” taşıyan bu rengarenk tekneler Malta’nın heryerinde yer alıyor ve ülkenin en ünlü değerlerinden…

6.Azure Window

Malta’nın en bilinen manzaralarından biridir. Gozo Adası’nın batı ucunda yer alan bir doğa harikasıdır.

7.Blue Grotto

Malta’nın en güney uçlarında birini bu doğa harikası yer oluşturuyor. Falezlerin önünü kestiği denizin diğer tarafında en yakın yer Afrika kıtası.

Tur Ücreti

Aşağıdaki fiyatlar nakit ücrettir. Kredi kartı-taksit taleplerinde banka komisyonu uygulanacaktır.

Dalış Dahil Tur Ücreti(2 kişilik odada kişi başı) 1250€
Misafir ücreti 1000€
Tek kişi oda farkı 200€

 

UÇUŞ BİLGİLERİ

GİDİŞ KALKIŞ Tarih /saat VARIŞ TARİH/SAAT
THY

TK 183

Istanbul

Havalimanı(IST)

23.09.2019

08.10

Malta Luqa Havalimanı(MLA) 23.09.2019

09.40

DÖNÜŞ KALKIŞ Tarih /saat VARIŞ TARİH/SAAT
THY

TK 183

Malta Luqa Havalimanı(MLA) 27.09.2019

19.35

Istanbul

Havalimanı(IST)

27.09.2019

22.50

 

Tura Dahil Olan Hizmetler

– Gidiş-dönüş uçak bileti(THY direkt uçuş)

– Havalimanı Vergileri

– 3 Gün Toplam 6 Dalış

– Dalış bölgesi Transferleri

– Havalimanı/Otel/Havalimanı Transferleri

– 4 Gece Oda-Kahvaltı Konaklama

– Türsab Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası

Tura Dahil Olmayan Hizmetler

-Tur programında belirtilmemiş her türlü kişisel harcamalar

-Dalış Ekipmanları

-Vize

 

ÖNEMLİ NOTLAR

 • Tur fiyatları rezervasyon yapılan tarihteki uçak bilet fiyatlarına göre artış gösterebilir.
 • Turlarımızda hizmet standardını koruyabilmek amacı ile katılımcı sayısı sınırlandırılmıştır.
 • Apiko Turizm, yeterli yolcu sayısı olmaz ise turu ücretsiz iptal edebilir.
 • Apiko Turizm, hava yolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir.
 • Kişisel nedenlerle uçak/tekne hareketini kaçıran misafirlerimize ücret iadesi yapılmaz.
 • Dalıcı statüsünde olabilmek için dalıcı brövesine sahip olunması gerekmektedir.
 • Dalış sertifikası olamayanlar günde 1 Deneme Dalışı yapabilirler veya dalış kursu alabilirler.
 • Yurt dışı gezilerinde en az 8 ay geçerli pasaport bulundurmak mecburidir.
 • Uçuş öncesinde uçuş saatleri ve parkur değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
 • Hava yolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan firmamız sorumlu tutulamaz. Uçak firmasından kaynaklanan uçuş saatleri ve parkur değişikliği sebebiyle, program içeriği aynı kalmak suretiyle değişebilir. Yolcuların uçaklardaki doluluk sebebiyle yan yana oturamaması acentemizin sorumluluğunda değildir. Bu durumu önlemek amacıyla yolcuların hava alanına erken gitmeleri önerilmektedir.
 • Uçuşlar esnasında hava yolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir.
 • THY dalış ekipmanlarını teknik ekipman bulduğu için ücret talep edebilir.
 • Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) Saat 12:00. check-in (otele giriş) Saat 14:00’tür. (Genel Bilgidir.)
 • Malta turu için tur bedelinin %100’ü tura kayıt esnasında ödenir.
 • Tüketici rezervasyonunu iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde, kendisinin 10 günlük mutat iştigaline engel rahatsızlıklarını veya 1. derece akrabalarının ölümlerini tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak resmi rapor ile belgelemeleri halinde, tur ücretinin %60’ını, bu halleri dışında kalan bir sebep ile gezinin başlamasından 15 ile 7 gün önce iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde gezi bedelinin %90’ını, 7 günden az bir süre kala ise tamamını ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
 • Charter, tarifeli uçuş ve toplu bilet alımlarında, seyahat iptallerinde hiçbir mazeret geçerli olmayıp, uçak ücreti iadesi söz konusu değildir.
 • İş bu uluslararası kuralları da içeren metinler tur satın alındığında kabul edilmiş sayılır.

Apiko Turizm Seyahat Acentası (Belge No:9096 )

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On TwitterVisit Us On Youtube
casino metropol casino maxi