HATAY/ANTAKYA GURME DALIŞ TURU(5-8 Ekim 2022)

HATAY/ANTAKYA GURME DALIŞ TURU

3 Gece 4 Gün

5-8 Ekim 2022

 

 

Antakya(Hatay) Gurme Dalış Turu

5 – 8 Ekim 2022

 TUR PROGRAMI

 

1.Gün 5 Ekim 2022 Çarşamba

Salı gecesini Çarşamba gecesine bağlayan sabah saat 03.30’da Sabiha Gökçen havalimanı’nda Apiko Turizm yetkilileri ile buluşma. 06.50 uçuşu ile Hatay(Antakya)’ya uçuşumuz başlıyor. 08.30’da Hatay Havalimanı’na varıyoruz. Valiz işlemlerinin ardından transfer aracımız ile dalış merkezimizin bulunduğu Samandağ’a doğru yolculuğumuz başlıyor.

 

Tekneye yerleştiğimizde Hatay’ın sürprizlerle dolu sualtı dünyasını keşfetmek için gün başlıyor…

Samandağ Suriye sınırında eşsiz bir denize sahip dalış yapmak istemeyen misafirlerimiz bu eşsiz güzellikte yüzmekten çok memnun olacaktır.

İlk dalıştan sonra öğle yemeği molası veriyoruz. Ardından bir başka dalış noktasında 2 dalışımızı tamamlayıp otelimize transfer ve akşam ziyafeti için 20.00’da buluşma…

Akşam yemek yiyeceğimiz restaurant lezzetin uç noktada sunulduğu: Konak Restaurant

 

Misafir olarak tura katılan misafirlerimiz ekstra ücreti ile tekne turuna katılabilir ya da otele yerleşip Antakya’yı keşfe koyulabilirler…

 

Önemli Not: Havalimanından direkt tekneye gideceğimiz için yanınıza teknede ihtiyaç duyacağınız kıyafetleri/malzemeleri minik bir çanta içinde baştan ayrı koyabilirsiniz.

 

2.Gün 6 Ekim 2022 Perşembe

Sabah kahvaltısının ardından dalışa gitmek isteyen misafirlerimiz ile resepsiyonda buluşuyoruz. Bugün Antakya’nın en güzel dalış noktalarını keşfe devam…

 

16 çeşit vatoz tarlası, fok mağaraları, baca dalış noktası ile Hatay muhteşem sualtı dünyasına sahip. Ve her daim sıcak denizi ile tropik balıkları da bünyesinde bulunduruyor.

 

Bugün eğitmenimizin belirlediği dalış noktalarında dalışlarımızı bitirip otele transfer ve akşam yemeğine gitmek için 20.00’da resepsiyonda buluşma…

 

Dalışa katılmak istemeyen misafirlerimiz Antakya’nın eşsiz lezzetlerini ve tarihini keşfe devam edebilir, uzun çarşıda alışveriş yapabilirler…

 

3.Gün 7 Ekim 2022 Cuma

Sabah kahvaltısının ardından dalışa gitmek isteyen misafirlerimiz ile resepsiyonda buluşuyoruz.  Antakya’nın muhteşem sualtı dünyasını keşfe devam…

Dalışların bitiminde otele transfer ve akşam yemeği için 20.00’da buluşma…

 

Dalışa katılmak istemeyen misafirlerimiz Antakya’nın eşsiz lezzetlerini ve tarihini keşfe devam edebilir, uzun çarşıda alışveriş yapabilirler…

 

4.Gün 8 Ekim 2022 Cumartesi

Muhteşem bir kahvaltının ardından Antakya’da ki son günümüzde şehri keşfetmek için serbest zaman…

12.00’da check-out yapıp eşyalarımızı resepsiyona bırakıyoruz ve medeniyetlerin buluşma noktası muhteşem Hatay’ı keşfediyoruz. İlk durak “Hatay Arkeoloji Müzesi, Müze otel, uzun çarşı…”

 

Alışverişimizi tamamlayıp 15.30’da havalimanı servisi için otelin resepsiyonunda buluşuyoruz. 19.25 PC 2133 uçuşu ile İstanbul’a uçuyoruz. 21.05’te İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na varış ve turumuzun sonu.

Bir başka turda görüşmek dileğiyle…

 

Fiyata Dahil Olanlar Fiyata Dahil Olmayanlar
 

-Hatay Gidiş-Dönüş Uçak Bileti

-Havalimanı Transferleri

-3 Gece Oda Kahvaltı Konaklama

-Şehir Turu

-Titus Tünelleri Turu

-Dalış Paketi

-Dalış olduğu günler dalıcılar ve tekneye katılanlar için öğle yemekleri

-Dalış Ekipmanı Kirası

-Sağlık Seyahat Sigortası

 

 

-Her türlü kişisel Harcamalar

-Müze Girişleri

-Dalış olmadığı günler ya da dalışa katılmayanlar için Öğle Yemekleri

-Akşam Yemekleri

-Programda açıkça belirtilmemiş her şey

-Misafir olarak gelip tekneye katılım ücreti (280TL)

-Misafir olarak gelip dalış yapmak isteyenler için dalış ücreti (450 TL)

-Tek kişi oda Farkı(1150 TL)

 

 

2 Kişilik odada Kişi başı Tur Ücreti: 6950 TL

2 Kişilik odada Kişi başı Misafir Tur Ücreti: 5950 TL

 

UÇUŞ BİLGİLERİ

Havayolu: Pegasus
Tarih Nereden Nereye Kalkış saati Varış saati Uçuş No
05.10.2022 İstanbul (SAW)

Sabiha Gökçen

Hatay(HTY) 07.15 08.55 PC2130
08.10.2022 Hatay(HTY) İstanbul (SAW)

Sabiha Gökçen

19.25 21.05 PC2133

 

DALIŞ BİLGİLERİ

Hatay’ın sualtı dünyası sürprizlerle dolu… Tarih fışkıran bu kıymetli şehrin sualtında vatozlarla dans edip, caretta caretta şov izleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra amfora tarlaları, mağaralar,baca dalışları, pisi balığı şovu bizleri bekliyor.

Popüler Dalış Noktaları

 • Karamağara
 • Kamışlı Koyu
 • Topuk Resifi
 • Keldağ Büyük Mağara
 • Havuz
 • Baca
 • Uzun Kaya

DALIŞ TEKNESİ

25 Kişilik kapasitesi olan Hatay’da ki dalış merkezi profesyonel kadrosu ile bizlere 3 gün boyunca eşlik edecektir.

Gelirken yanınızda brövelerinizi getirmeyi unutmayın.

Brövesi olan dalıcılar gün içinde 2 dalış, deneme dalışı yapan dalıcılarımız gün içinde 1 dalış yapacaktır.

Tura misafir olarak katılan dalıcılarımız tekne turu ücreti(180 TL) ödeyip tekneye katılabilir, maske şnorkelle yüzüp Antakya’nın muhteşem denizinin keyfini çıkarabilirler.

 

Hatay Antakya Hakkında

Medeniyetlere ev sahipliği yapmış, muazzam şehir Hatay!

Hatay’ı gezerken ve hikayelerini dinlerken sanki bir şehirde değilde bir müzede geziyor gibi hissedeceksiniz. Dünyada Hristiyanlığın başladığı yer olarak bilinir.

Hatay aynı zamanda barışın şehridir. Musevilerin, Hristiyanların ve Müslümanların kol kola kardeşçe yaşadığı, birbirlerine saygı ve sevgi duyduğu muazzam dokusu olan bir yerdir. Birbirlerinin bayramlarında, özel günlerinde kendi dükkanlarını açmayacak kadar birbirlerine bağlıdırlar.

Tarihinden kısaca bahsedersek;

Antakya bölgesinde hayat, insanoğlunun yazıyı icadından çok önce Paleolitik Çağda başlamıştır. Bölgede yapılan kazılarda Orta Paleolitik, Üst Paleolitik, İlk, Orta ve Son Kalkolitik, İlk Tunç çağına ait bulgular elde edilmiştir. M.Ö. IX. Yüzyılda Antakya çevresinde yaşayan bir kısım küçük topluluklar Hattena Krallığını kurmuşlardır. Antakya Bölgesine daha sonra Persler hakim olmuşlardır. İskender’in Kral Kodomanus’u yenmesinden sonra Antakya yöresinde Pers üstünlüğü sona ermiştir.

Antakya şehrinin kuruluşu Büyük İskender zamanına rastlamaktadır. Ancak şehri asıl kuran ve ismini veren kişi İmparator Seleukos’tur. I. Seleukos, Samandağ’ı ve Amik Gölü kıyısındaki şehirleri yıktırarak Antakya’yı kurdurur. Antakya kısa sürede büyüyerek Roma ve İskenderiye’den sonra antik devrin üçüncü büyük şehri konumuna gelmiştir. Roma 395’te ikiye ayrıldığı zaman Antakya Bizans’ın (Doğu Roma) elinde kalmıştır. Yermük Savaşı’nın ardından İslam kuvvetleri Antakya’yı kuşatmıştır. Uzun süren kuşatmadan sonra bölgeye Müslümanların yerleşmesi sağlanmıştır. Antakya İslam hakimiyetinde serhat şehri (sagr) özelliğini kazanarak, askeri üs haline gelmiştir.

Halife Harun Reşid zamanında (786-809) Antakya bölgesi bir vilayet haline getirilmiştir. Şehir 638’den 969’a kadar Müslüman Arapların elinde kalmıştır. Bu tarihten sonra bir asırdan fazla Bizanslıların elinde kalarak Müslümanlara karşı Bizans’ın başlıca kalesi olmuştur. Yıllarca süren taarruzlar ve zelzeleler şehrin eski önemini kaybetmesine neden olmuştur.

Antakya Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 12 Kasım 1918 tarihinde İskenderun’dan başlayarak Hatay’ı işgal eden Fransızlar,  Hatay Devleti’nin 2 Eylül 1938 tarihinde kurulmasına kadar bölgeye hakim olmuşlardır.

2 Eylül 1938 – 23 Temmuz 1939 tarihleri arasında 10 ay 21 gün müstakil bir devlet olarak idare edilen Hatay, Hatay Millet Meclisi’nin 29 Haziran 1939 tarihinde aldığı karar ile 23 Temmuz 1939’ da Türkiye’nin 63. vilayeti olarak anavatana katılmıştır.

 

GEZİLEBİLECEK YERLER

HABİB-İ NECCAR

Antakya’da bulunan tarihi cami.

Roma dönemine ait bir pagan tapınağının üzerine 7. yüzyılda inşa edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içindeki en eski camidir. Günümüzdeki cami Osmanlı döneminde yenilenmiştir, etrafı medrese odaları ile çevrilidir. Avlusunda 19.yy eseri bir şadırvan bulunur.

Camiye büyük sivri sağır kemerli taç kapı ve ortasında kitabesi bulunan yuvarlak kemerli bir kapıdan girilir. Son cemaat mahalline bitişik, dikdörtgen kaideli poligonal gövdeli ve ahşap şerefeli, pabuçlu bir minaresi vardır. Minarenin sağında Habib Neccar, solunda Yahya (Barnabas) ve Yunus (Pavlos) türbeleri vardır.

TİTUS TÜNELLERİ & BEŞİKLİ MAĞARA

1000 Köle işçinin yaptığı görkemli tünel, dünyanın elle yapılan en büyük tüneli olarak tarihe geçmiştir. İ.Ö.1’nci yüzyılda yapılmıştır. Dağlardan inerek yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma İmparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretmiştir. İnşaat İ.S.69 yılında başlamış, İ.S.81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir

UZUN ÇARŞI

Baharatçıların, kebapçıların ve alışverişe dair aradığınız her şeyin bulunduğu en meşhur çarşısıdır.

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ

Müzede, Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç Çağı, Hitit, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı döneminden pek çok önemli eser yer almakta olup ayrıca sergilenen mozaiklerin toplam alanı 3250 m2 yi bulması nedeniyle, dünyanın en büyük mozaiklerinin sergilendiği müze unvanına da sahip olmuştur

Saint Pierre Kilisesi / Aziz Petrus Kilisesi

Stauris Dağı’nın batısında kayalara oyulmuş 13 metre derinliğinde, 9.5 metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde bir mağaradan oluşuyor. İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna ve mağarada cemaatin ilk kez ‘Hıristiyan’ adını aldığına inanılmaktadır. Bu nedenle St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir. Mağara, Hıristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabil edilmesinden sonra yapılan eklemeler ile gotik tarzda bir kilise şeklini almıştır. Aziz Petrus’un ilk Papa olarak kabul edilmesiyle Katolik inancının dünyaya yayılmasında bir merkez konumunu almıştır. 1983 yılında Papa VI.Paul tarafından Hıristiyanlar için Hac yeri ilan edilmiştir. Her yıl 29 Haziran’da Katolik Kilisesi tarafından burada ayin düzenlenir.

MS 1. yüzyılın ilk yarısında ortaya çıkan Hristiyanlık, Kudüs dışında ilk defa Antakya’da yayıldı.

Cehennem Kayıkçısı (Haron)

St. Pierre Mağara Kilisesi’nin 200 metre uzağında kayalara oyulmuş Yunan mitolojisinde ismi geçen Cehennem Kayıkçısı Haron büstü bir insan portresi. Cehennem Kayıkçısı o dönem yaşanan veba salgını sırasında yapılmış. Antakya’da çok sayıda insanın ölümüne neden olan veba salgınını önlemek için bir kahine danışılmış ve onun tavsiyesi üzerine dağa, şehre yüksekten bakan kenti hastalıklardan koruyacak bir maske kabartmanın yapılması kararlaştırılmış. Üzerine ölümleri önleyecek sözler yazılmış ancak günümüze bu sözler ulaşmamış. Yüzü kuzeye dönük olan Cehennem Kayıkçısı böylece tüm Antakya’yı görür. Haron (Kharon) kabartması, başı bir örtü ile kapatılmış, 4 metreye 1.5 metre boyutlarında bir insan portresidir. Bu kabartma Helenistik dönemde İmparator Antiochus IV Epiphanes (MÖ 2.yy) zamanından günümüze kalan dev bir büsttür.

MUSA AĞACI/HIDIRBEY KÖYÜ

3000 Yıllık ağaç görenleri büyülüyor…

Rivayete göre, Samandağ Sahili’nde buluşan Hz. Hızır ile Hz. Musa birlikte dağa çıkarlar. Bu ağacın bulunduğu noktaya geldiklerinde Hz. Musa elindeki asayı toprağa saplar ve eğilip su içer. Tekrar dönüp baktığında asanın yeşerip fidana dönüştüğünü görür. Halk arasında ab-ı hayat suyundan can bulan fidanın binlerce yılda gelişerek bugünkü halini aldığına inanılmaktadır. Ağacın gövde çapı 7,5 metre, çevresi 21 metre, yüksekliği ise 7 metredir. Ağacın dalları yaklaşık 1000 metrekarelik alanı kaplamaktadır. Ağaç, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından koruma altına alınmıştır.

Cami Sinagog Kilise Yan Yana!

Hoşgörü ve Barışın şehri diye adlandırılan Hatay’da Cami, Sinagog ve Kilisenin aynı bahçede oluşu hayranlık uyandırıyor.

Aziz Paul Ortodoks Kilisesi

Antakya’da Hürriyet Caddesi’nde bulunan Ortodoks Kilisenin yapımına 1860’lı yıllarda başlanmış, ancak 1872 depreminde büyük hasar görerek yıkılmıştır. Üç Semavi Dininin birleştiği bir yer olarak bilinen Antakya’daki bu kilisenin yapımına XIX. yüzyılın sonlarında başlanmış ve 1900’de ibadete açılmıştır. Dikdörtgen plânlı bir kilise olup, sağında çan kulesi bulunmaktadır. Avlusu revaklarla çevrilmiştir. Kilise günümüzde ibadete açıktır.

HATAY YEME İÇME

Türkiye’nin şüphesiz en iddialı mutfağına sahip yerlerinin başında Hatay geliyor… Lübnan mutfağına oldukça yakın olan Hatay da oruk, zahter salatası, humus, gibi muhteşem lezzetler tadabileceksiniz.

1)Konak Restaurant (Hatay’ın açık ara en iyi restaurantı)

2) Pöç Kasabı ( Kağıt kebabı veya Tepsi kebabı yemek için meşhur bir yer)

3)Humusçu İbrahim usta (Sabah kahvaltısında yaptığı bakla ezme oldukça meşhur.)

4)Çınaraltı Künefe Yusuf Usta (Uzun çarşıda bulunan künefeci en meşhuru…)

5)Abdo Döner

6)Sultan Restaurant

7)Sveyka Restauran

8)Affan Kahvesi (ilginç bir tatlıları var)

9)B-Cup Kafe ( 3. Nesil kahveleri, muhteşem tatlıları, ekşi maya cevizli ekmekleri ile müthiş bir soluk.)

 

 

 

Önemli Notlar

 • Tur fiyatları rezervasyon yapılan tarihteki uçak bilet fiyatlarına göre artış gösterebilir.
  • Turlarımızda hizmet standardını koruyabilmek amacı ile katılımcı sayısı sınırlandırılmıştır. Rezervasyonun kesinleşmesi için tur ücretinin %50 sinin yatırılması gerekmektedir. Kişisel nedenlerle uçak/tekne hareketini kaçıran ve dalışlarını yapamayan katılımcılara ücret iadesi yapılmaz.
  • Apiko Turizm, yeterli yolcu sayısı olmaz ise turu ücretsiz iptal edebilir.
  • Apiko Turizm, hava yolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28/09/1955 Lahey Protokolüne tabidir.
  • Dalıcı statüsünde olabilmek için dalıcı brövesine sahip olunması gerekmektedir.
  • Dalış sertifikası olamayanlar günde 1 Deneme Dalışı yapabilirler veya dalış kursu alabilirler.
  • Uçuş öncesinde uçuş saatleri ve parkur değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 24 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.
  • Hava yolu şirketleri tarafından yapılabilecek saat değişiklikleri ve olabilecek rötarlardan firmamız sorumlu tutulamaz. Uçak firmasından kaynaklanan uçuş saatleri ve parkur değişikliği sebebiyle, program içeriği aynı kalmak suretiyle değişebilir. Yolcuların uçaklardaki doluluk sebebiyle yan yana oturamaması acentemizin sorumluluğunda değildir. Bu durumu önlemek amacıyla yolcuların hava alanına erken gitmeleri önerilmektedir.
  • Uçuşlar esnasında hava yolu şirketinin sağladığı maksimum bagaj hakkının geçilmesi durumunda doğabilecek ilave bagaj ücreti yolcuya aittir.
  Pegasus dalış ekipmanlarını teknik ekipman bulduğu için ücret talep etmektedir.
  • Tüm dünya otellerinde check-out (otelden çıkış) Saat 12:00. check-in (otele giriş) Saat 14:00’tür. (Genel Bilgidir.)
  • Antakya/Hatay turu için tur bedelinin %100’ü tura kayıt esnasında ödenir.
 • Tüketici rezervasyonunu iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde, kendisinin 10 günlük mutat iştigaline engel rahatsızlıklarını veya 1. derece akrabalarının ölümlerini tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak resmi rapor ile belgelemeleri halinde , tur ücretinin %60’ını , bu halleri dışında kalan bir sebep ile gezinin başlamasından 15 ile 7 gün önce iptal ya da değişiklik talep etmesi halinde gezi bedelinin %90’ını, 7 günden az bir süre kala ise tamamını ödemeyi kabul ve taahhüt eder.
 • Charter ve tarifeli uçuşlarda seyahat iptallerinde hiçbir mazeret geçerli olmayıp, uçak ücreti iadesi söz konusu değildir.
 • Tura gelmeden önce Apiko Turizm’in belirttiği süre içinde Covid 19 testi yaptırmış ve Negatif sonucunu bildirmiş olmanız gerekmektedir.
 • Covid sebebi ile tura gelemeyen misafirlerimizin kaporaları geri iade edilmemektedir.
  • İş bu uluslararası kuralları da içeren metinler tur satın alındığında kabul edilmiş sayılır.
  Apiko Turizm Seyahat Acentası (Belge No:9096 )

 

Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On TwitterVisit Us On Youtube
casino metropol casino maxi